Proces.

Poniżej przedstawiamy przykładowy proces przetworzenia zdjęcia cyfrowego na płaskorzeźbę wykonaną w płycie MDF.

ETAP 6.

Wnioski:

Przedstawiona metoda ,umożliwia nadanie płaskiemu obiektowi trzeciego w ymiaru , jakim jest głębokość. Tworzona mapa głębokości na podstawie zdjęcia pozwala na "modelowanie" powierzchni w nietypowy sposób , pozwalający na "gładkie" przejścia. Tak tłumaczone obrazy zyskują nową jakość. Co ciekawe , wyfrezowana geometria z bliska może przedstawiać bardzo dziwne , niezrozumiałe kształty , ukazujące prawdziwy obraz wraz z oddalaniem się. Projekt Amadeusz , pokazuje inne podejście do obróbki CNC . Daje nam sposób tworzenia geometri na modstawie zdjęcia , jakie możemy zrobić własnym aparatem fotograficznym.

Uwagi:

Jak sam proces stworzenia geometrii , tj. "przetłumaczenia" jej ze zdjęcia jest prosty i szybki , tak sam moment obróbki jest czasochłonny. Zwiększając ilośc punktów nietylko zwiększamy czas pracy maszyny , ale i zmniejszamy żywotność freza. Pojawia się pytanie , czy zwiększając średnice freza nie odkładamy dalej momentu ostrzenia freza ? Tak , ale tracimy na rozdzielczości samej płaskorzeźby. Większe geometrie jak nie sprawiają problemu dla programu Amadeusz , tak mogą stanowić nie liche wyzwanie dla maszyny CNC, która ma ograniczone możliwości sprzętowe. Testowana maszyna Venture 2M , przy większych geometriach sprawiała wrażenie "zawieszenia się" , tj. nie reagowała na polecenia , dopiero po jakimś czasie pojawiał się komunikat gotowości.

Rozdzielczość płaskorzeźby ograniczona jest ilością punktów , a sam punkt wielkością freza. Zmniejszenie średnicy freza niesie za sobą niebezpieczeństwo uszkodzenia go , oraz zwiększe nanieść musielibyśmy znacznie więcej by pokryć tę samą powierzchnie. I znowu kłania się problem ilości punktów.

Rozwiązaniem tutaj wydaje się podział na etapy. Czyli przejście zgrubne większym frezem ( jeden program ) i przejście wykańczające ( drugi osobny program). Algorytm , musiałby dokonać podziału operacji. Zgrubne przejście "wybierało" by materiał tam gdzie mniejszy frez musiałby przejść kilka razy by tego dokonać.

Wprowadzenie takiego podziału , pozwoliło by też na zwiększenie grubośći obrabianego materiału , co wzmocniło by efekt .



cofnij



1 2 3 4 5 6 7